بازدید: 1097 بازدید

ایرانسل چیست؟

ایرانسل (Irancell) یک شرکت خدمات ارتباطاتی است که در سال ۱۳۸۴ با سرمایه‌گذاری مشترک گروه mtn آفریقای جنوبی (۴۹٪) و شرکت گسترش الکترونیک ایران (۵۱٪) تاسیس شد.

ایرانسل در سال  ۱۳۹۲ با درآمدی بالغ بر ۴٬۹ هزار میلیارد تومان، در رتبه ۳۲ از فهرست بزرگترین شرکت‌های ایران قرار گرفت

تاریخچه ایرانسل

در مهرماه سال ۱۳۸۲، در راستای اجرای برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تحقق ماده ۱۲۴ این برنامه و با هدف توسعه ارتباطات و مخابرات از طریق خصوصی‌سازی و سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی و نیز به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی و مشارکت بخش خصوصی داخلی و ترویج رقابت، تضمین رقابت سالم، کاهش تصدی‌گری، نظارت بر تعرفه‌ها و کیفیت خدمات و حمایت از مصرف‌کنندگان، مقدمات برگزاری مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برپا شد.

پس از انجام تشریفات مزایده و بررسی پیشنهادهای شرکت کنندگان، وزارت ارتباطات و فناوری‌‌ اطلاعات، نهایتا در ۲۷ بهمن ۱۳۸۲ کنسرسیوم ایرانسل را به عنوان برنده مزایده اپراتوری دوم تلفن همراه اعلام کرد.

با تصویب قانون اجازه موافقتنامه پروانه شبکه و خدمات ارتباطات سیار توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در تاریخ ۶ آذر ۱۳۸۴ پروانه شبکه خدمات ارتباطات سیار (جی اس ام) را در سطح ملی و برای پوشش جغرافیایی کل کشور از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کرد.

ایرانسل توانست در مدت زمان کوتاهی پس از دریافت مجوز مذکور، مراحل راه‌اندازی و توسعه شبکه را به انجام رسانده و در ۶ شهریور ۱۳۸۵ (۹ ماه پس از دریافت مجوز) بهره‌برداری آزمایشی از شبکه را آغاز کند. شبکه ایرانسل در ۲۹ مهر ۱۳۸۵ به صورت رسمی در شهرهای تهران، مشهد و تبریز افتتاح شد.

ایرانسل با بهره‌گیری از متخصصان مجرب داخلی و خارجی، توانست شبکه خود را در مدت‌زمان کوتاه و با سرعت چشمگیری در سراسر کشور توسعه داده و ارائه خدمات با کیفیت در سطح استاندارهای جهانی را سر لوحه کار خود قرار دهد. شبکه ایرانسل در آن زمان برای اولین بار در ایران، نسل ۲/۷۵ (EDGE) را با قابلیت استفاده از «اینترنت همراه» در اختیار مشترکان خود قرار دهد.

در راستای گسترش سهم بازار و توسعه محصولات و خدمات، ایرانسل با دریافت پروانه ارائه سرویس اینترنت ثابت (WiMAX) در تاریخ ۱۰ اسفند ۱۳۸۷، سرویس وایمکس را برای اولین بار در ایران ارائه داد.

ایرانسل همچنین موفق شد در تاریخ ۴ شهریور ۱۳۹۴، «پروانه سراسری انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت بدون محدودیت در فناوری» را نیز برای نخستین بار در ایران کسب کند که در پی آن محدودیت جغرافیایی و تکنولوژیک پروانه وایمکس برطرف شد.

همچنین در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ ایرانسل مجوز آزمایشی ارائه اینترنت نسل سوم و چهارم تلفن همراه را کسب کرد و در ۴ شهریور ۱۳۹۳ شبکه نسل سوم (3G) را به صورت رسمی راه‌اندازی کرد.

ایرانسل نخستین شبکه نسل چهارم تلفن همراه (4G/LTE) ایران را نیز با فاصله کوتاهی از توسعه این فناوری در دنیا، در تاریخ ۲۹ آبان ۹۳ در مشهد مقدس راه‌اندازی کرد و با شتابی بی‌سابقه در اقصی نقاط ایران گسترش داد.

سهام ایرانسل از بدو تأسیس در اختیار شرکت گسترش الکترونیک ایران (۵۱٪) گروه ام‌تی‌ان (۴۹٪) بوده‌است.

در ابتدا قرار بود ام‌تی‌ان صاحب ۷۰٪ از سهام شرکت باشد، اما با مخالفت مجلس شورای اسلامی سهم آن به کمتر از نصف یعنی ۴۹٪ کاهش یافت.

بنا بر صورت مالی سال ۱۳۹۵ بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی که به صورت عمومی منتشر شده، ایرانسل در میان شرکت های متعلق به این بنیاد بیشترین سوددهی را داشته‌است.

 

جوایز و افتخارات ایراسل

گواهینامه انطباق سامانه مدیریت امنیت اطلاعات در حوزه مدیریت حساب مشترکان، شارژینگ و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات به عنوان نخستین اپراتور در ایران (فروردین ۱۳۹۷)
کسب بالاترین رتبه بین اپراتورهای تلفن همراه کشور از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (اسفند ۱۳۹۶)
تندیس و گواهینامه ملی رعایت حقوق مصرف‌کننده در هفدهمین همایش رعایت حقوق مصرف‌کننده (اسفند ۱۳۹۶)
تقدیر از اقدامات انجام شده در اربعین از سوی مقام عالی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (آذر ۱۳۹۶)
تقدیر به عنوان فعال در بخش فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک در نمایشگاه بیرجند (آبان ۱۳۹۶)
برترین غرفه نمایشگاه در بیستمین نمایشگاه الکامپ تبریز (شهریور ۱۳۹۶)
تقدیر از شرکت ایرانسل به عنوان برترین غرفه نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر و هفتمین نمایشگاه تخصصی شهر هوشمند مشهد (ایرانکام) در زمینه اطلاع رسانی (شهریور ۱۳۹۶)
تندیس دیموند؛ شرکت برتر در حوزه فروش و توزیع در دهمین کنفرانس مدیریت نظام توزیع و پخش (مرداد ۱۳۹۶)
تقدیر از ایرانسل در نهمین نمایشگاه صنعت گردشگری اصفهان (خرداد ۱۳۹۶ )
لوح سپاس جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی اصفهان (اردیبهشت ۱۳۹۶)
لوح سپاس نمایشگاه الکامپ اهواز (فروردین ۱۳۹۶)
تنها اپراتور دریافت‌کننده تندیس و گواهینامه ملی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در شانزدهمین همایش رعایت حقوق مصرف کننده
تندیس دیموند؛ شرکت برتر در حوزه فروش و توزیع در نهمین کنفرانس مدیریت نظام توزیع و پخش
برترین اپراتور در نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کامپیوتر و ماشین‌های اداری مشهد (ایرانکام)
تقدیر از ایرانسل به عنوان یکی از حامیان مالی سی و سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در این رویداد
تقدیر از ایرانسل به عنوان فراهم‌آورنده امکانات ارتباطاتی اربعین حسینی در سومین نشست وزارت ارتباطات با فعالان فاوای کشور
تندیس دیموند؛ شرکت برتر در حوزه فروش و توزیع در هشتمین کنفرانس مدیریت نظام توزیع و پخش
تقدیر از ایرانسل در دهمین همایش ملی کیفیت و بهره‌وری
تنها اپراتور دریافت‌کننده تندیس و گواهینامه ملی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در پانزدهیمن همایش رعایت حقوق مصرف کننده
نشان استاندارد بین‌المللی تکنولوژی و کیفیت برتر در صنایع ارتباطات از سوی اتحادیه اروپا
تندیس و لوح تقدیر از چهارمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات
کارآفرین برتر استراتژیست در سومین کنفرانس ملی مدیریت برتر استراتژیست و راهبری در سال 1392
کسب گواهینامه ایزو ۱۰۰۰۴ و جایزه بین‌المللی مدیریت موفق و خلاق در سال 1391
وح تقدیر برای کیفیت ارائه خدمات شبکه‌ای محور اپراتورهای تلفن همراه در دومین دوره جشنواره ملی فاوادر سال 1391
۳ تندیس طلایی در دومین جشنواره ستاره‌های فناوری و برترین اپراتور سال ایران در سال 1390
لوح یادبود در همایش بررسی ایمنی تشعشع در شبکه‌های تلفن همراه در سال 1389
تقدیرنامه توسعه سریع و ارائه خدمات اپراتور دوم از طرف رئیس جمهور با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در روز جهانی ارتباطات در سال 1388

شماره موبایل ایرانسل

ایرانسل فروش سیمکارت‌هایش را با پیش‌شماره ۰۹۳۵ شروع کرد و پس از مدتی ۰۹۳۶، ۰۹۳۷، ۰۹۳۸ و ۰۹۳۹ را هم عرضه کرد. این اپراتور در بهمن ماه ۱۳۹۰ ه‍. خ، اقدام به فروش سیم کارت‌های جدید با دو پیش‌شماره ۰۹۳۰ و ۰۹۳۳(پیش‌شماره ۰۹۳۳ متعلق به پروژه سیم‌کارت‌های اعتباری تالیا بود) کرد.

تا سال ۱۳۹۶ ه‍.خ پیش‌شماره‌های ایرانسل شامل ۰۹۰۱، ۰۹۰۲، ۰۹۰۳، ۰۹۳۰، ۰۹۳۳، ۰۹۳۵، ۰۹۳۶، ۰۹۳۷، ۰۹۳۸ و ۰۹۳۹ بود که در اواخر سال ۰۹۰۵ نیز افزوده شد.

 

حمایت‌های مالی

ایرانسل به عنوان پیشروترین اپراتور ایران، نه تنها به‌روزترین و با کیفیت‌ترین خدمات را فراهم کرده است بلکه با درک مسئولیت‌های اجتماعی خود تلاش کرده تابه همه جامعه خدمت‌رسانی کند. از این‌رو تا به امروز حامی مالی رویدادهای بزرگ ورزشی، هنری، مدیریتی و فناوری بوده‌ایم و همچنین سوابقی چون عقد قرارداد همکاری با سازمان‌های یاری‌رسان را نیز در کارنامه خود دارد. مشارکت در ساختن جامعه‌ای بهتر، برای ایرانسل تنها یک شعار بی‌پشتوانه نیست.

چشم انداز و اهداف

آرمان : پیشرو در ارائه دنیایی از خدمات دیجیتالی جدید و جسورانه به مشتریان

ماموریت : به افق زندگی مشتریان روشنایی بیشتر بخشیدن

١. خلق و مدیریت ارزش آفرینی برای ذینفعان؛ ارزش آفرینی پایدار برای سهامداران، کارکنان و مردم مطابق با ارزش‌ها و اصول اخلاقی ایرانسل

٢. خلق تجربه‌ای متفاوت برای مشتریان؛ خلق تجربه‌ای منحصر به فرد از برند ایرانسل برای مشتریان بر اساس شناخت و طبقه‌بندی مشتریان

٣. مدیریت رشد پایدار؛ رشد خدمات صدا در عین توسعه فرصت‌های جدید در فضای دیتا، شرکت‌ها و سایر بخش‌های جذاب همسو با بلوغ بازارها

۴. تحول مدل عملیاتی؛ بهبود مشتری مداری بخش‌های مقدم خدمات‌رسان به مشتریان از طریق ارتقای پاسخگویی، دلسوزی و کارایی بخش‌های پشتیبانی کننده آنها

۵. نوآوری و تجارب موفق؛ فعالیت بر اساس اصول نوآوری در همه امور و سعی در یافتن فرصت‌های مناسب برای تسهیم و به کارگیری تجارب موفق دیگران

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای