بازدید: 957 بازدید

معرفی همراه اول

 

شرکت مخابرات ایران ارتباطات سیار ایران همراه اول(به اختصار: IR-MCI) اولین و بزرگترین اپراتور شبکه تلفن همراه و اینترنت پرسرعت در ایران با حدود ۸۶ میلیون سیم کارت واگذار شده می‌باشد. همراه اول یکی از شرکت‌های شرکت مخابرات ایران می‌باشد و در سال ۱۳۸۹ پس از عرضه ۵ درصد از کل سهام خود در بازار فرابورس ایران از سهامی خاص به سهامی عام تغییر شخصیت حقوقی داد و نهایتاً در سال ۱۳۹۱ در شرکت بورس اوراق بهادار ایران پذیرفته شده‌است.

شرکت همراه اول که نام آن شرکت ارتباطات سیار ایران می باشد دارای شماره پروانه: ۱۰۰/۱۱۰۰ و شماره ثبت: ۳۲۵۰۸۱ است. مرجع صدور پروانه به شرکت همراه اول، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات-سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد. قلمرو فعالیت شرکت همراه اول کشور جمهوری اسلامی ایران است.
هیئت وزیـــران درجلسه مـورخ ۸۳/۰۵/۱۴ با تجدید سازمان و تغییر نام و اصلاح اساسنامه مرکز سنجش از دور ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران،اساسنامه شرکت را با سرمایه ۲۰۰۰میلیارد ریال تصویب نمود و کلیه وظایف امور ارتباطات سیار شرکت مخابرات ایران به شرکت ارتباطات سیار ایران واگذار شد. همچنین در سال ۸۹ پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.
تعداد مشترکین همراه اول در حال حاضر حدود ۷۳ میلیون نفر می باشد و این شرکت توانسته ۱۲۴۵ شهر و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده های کشور را تحت پوشش قرار دهد.

تاریخچه همراه اول

نخستین مرحله از راه اندازی فناوری تلفن همراهدر سال ۷۳ با ظرفیت سازی برای ۹۲۰۰ شماره در شهر تهران آغاز شد. در ۱۹ مرداد ماه همان سال با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، برای اولین بار عرضه رسمی سیم کارت همراه اول در ایران آغاز شد. بنابراین با توجه به نیاز و تقاضای مردم به این پدیده، فعالیت هایی متناسب با جهت گیری جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالی مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت.
در طول برنامه سوم، ۴ میلیون و ۵۹۰ شماره تلفن همراه واگذار شد که با ۸/۹۳۴ درصد رشد رو به رو بوده است و ضریب نفوذ تلفن همراه از ۷۸/۰ درصد در ابتدای برنامه سوم به ۵۰/۷ درصد در انتهای برنامه افزایش پیدا کرد و سه استان اول از نظر ضریب نفوذ در پایان برنامه سوم تهران، اصفهان و یزد و نیز از نظر عملکرد واگذاری تلفن همراه تهران، اصفهان و فارس اول بودند.

 

سرویس های  همراه اول
اینترنت نسل ۳و ۴و ۴.۵، وای فای اول
سامانه خدمات آنلاین همراه من
باشگاه فیروزه ای
سیم کارت کودک
سیم کارت دانشجو
انتقال و انتظار مکالمه
مکالمه گروهی
سرویس FDN
محدودیت مکالمه
اتصال به نمابر و دیتا
پیام کوتاه
پیام صوتی
تماس بان
پرداخت همراه
سرویس رومینگ بین‌الملل ‌
سرویس جدید VoLTE
رومینگ بین‌الملل
پردیس همراه اول
سرویس‌های ارزش افزوده

 

اینترنت همراه اول از ابتدا تا کنون

نسل اول شبکه تلفن همراه در حدود سال ۱۹۸۲ آمد که از سیستم آنالوگاستفاده می کرد و به صورت قراردادی ۱G نامیده شد. این سیستم به طور کامل آنالوگ بود تا زمانی که اینترنت نسل دوم ۲G راه اندازی شد و در سال ۱۹۹۱ به دیجیتال جهش پیدا کرد.
تقریبا ۱۰ سال بعد شبکه ۳G راه اندازی شد که سرعت بیشتری از نسل دوم در اختیار کاربران قرار می داد. تقریبا ۱۰ سال بعد از آن شبکه های LTE فعلی ما راه اندازی شد. شبکه ای که ما به آن نسل چهارم یا ۴G می گوییم. از لحاظ تاریخی حدودا هر ۱۰ سال نسل جدیدی از فناوری شبکه به کار گرفته می شود. نسل پنجم اینترنت یا ۵G مانند جهش نسل های قبلی در مورد مواردی مانند سرعت پیشرفت خواهد کرد.
همراه اولنسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) را نیز ارائه داده است. این نسل بعد از نسل چهارم و نیم ارائه شده‌است. هدف نسل پنجم اینترنت افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر)، افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه (کاربران بیشتر)، کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل)، و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت (مانند کاربر سوار بر اتومبیل در اتوبان و یا قطارهای سریع‌السیر) تعریف شده‌است.

انواع فعالیت های شرکت همراه اول
هر گونه فعالیت (مستقیم یا غیر مستقیم ) در خصوص ساخت ، واردات ، تأسیس ، راه اندازی، اداره ، توسعه ، نگهداری ، بهره برداری و دیگر خدمات حوزه ارتباطات و فن آوری های مربوط به انتقال صوت ، متن ، دیتا و دیگر انواع اطلاعات در عرصه داخلی و بین المللی مستقلاً و یا با مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی .
تولید هر نوع دستگاه و برنامه اعم از سخت افزار و نرم افزار و شبکه و فروش یا اجازه بهره برداری از آن تحت هر عنوان.
مبادرت به ارائه هر نوع سرویس مبتنی بر شبکه های مخابراتی و ارتباطی اعم از حقیقی و مجازی در زمینه صوت ، متن ، دیتا و دیگر انواع اطلاعات در عرصه تجارت الکترونیک و خدمات پرداخت و دریافت با رعایت قوانین لازم الاجراء مرتبط.
ارائه خدمات مبتنی بر محتوا و انواع سرویس های مبتنی بر انتقال صوت ، متن ، دیتا و دیگر انواع اطلاعات.
تهیه و تصویب دستورالعمل ها ، معیارها و استانداردهای فنی و تخصصی مورد نیاز شرکت در زمینه تأسیس ، توسعه ، نگهداری و بهره برداری از شبکه ارتباطات سیار.
همکاری با سایر اپراتورها در زمینه مبادله ارتباطات و ترانزیت ترافیک و رومینگ و استفاده از سایر منابع مشترک
مدیریت ، برنامه ریزی و پیاده سازی آموزشهای تخصصی و تحقیقات به منظور توسعه مهارتهای لازم.
انعقاد انواع قراردادهاو ایقاعات.
اخذ هر گونه وام و اعتبار و سرمایه گذاری از منابع داخلی و خارجی تحت هر عنوان.
سرمایه گذاری مستقلاً یا از طریق تأسیس شرکتها و مؤسسات جدید یا مشارکت در شرکت ها و مؤسسات دیگر ، اخذ یا اعطاء نمایندگی در داخل یا خارج با رعایت قوانین و مقرارات بازار سرمایه .
دریافت و صدور هرگونه پروانه ثبت اختراع و علائم تجاری و تولید یا انتقال فن آوری.
پذیرش وکالت در انجام امور قانونی در موضوعات فوق و غیر آن .
انجام کلیه فعالیت های داخلی و خارجی مرتبط با موضوع شرکت از قبیل فعالیتهای فنی و بازرگانی ، تحقیقاتی ، تبلیغاتی و غیره.

پیش شماره سیم کارت های همراه اول در شهرهای ایران

در جدول زیر با پیش شماره های همراه اول در هر شهر آشنا می شوید.

کد تلفن همراه

نام استان

نوع کد

۰۹۱۰

کل کشور ایران

دائمی و اعتباری

۰۹۱۱

مازندران ، گیلان و گلستان

دائمی و اعتباری

۰۹۱۲

تهران ، البرز ، سمنان ، قم ، قزوین و زنجان

دائمی

۰۹۱۳

اصفهان ، کرمان ، یزد و چهارمحال و بختیاری

دائمی و اعتباری

۰۹۱۴

آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی و اردبیل

دائمی و اعتباری

۰۹۱۵

خراسان شمالی ، خراسان رضوی ، خراسان جنوبی وسیستان و بلوچستان

دائمی و اعتباری

۰۹۱۶

خوزستان و لرستان

دائمی و اعتباری

۰۹۱۷

فارس ، هرمزگان ، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر

دائمی و اعتباری

۰۹۱۸

مرکزی ، همدان ، کرمانشاه ، کردستان و ایلام

دائمی و اعتباری

۰۹۱۹

تهران ، البرز ، سمنان ، قم ، قزوین و زنجان

اعتباری

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای