معرفی تاریخچه و خدمات همراه اول

معرفی همراه اول

 

شرکت مخابرات ایران ارتباطات سیار ایران همراه اول(به اختصار: IR-MCI) اولین و بزرگترین اپراتور شبکه تلفن همراه و اینترنت پرسرعت در ایران با حدود ۸۶ میلیون سیم کارت واگذار شده می‌باشد. همراه اول یکی از شرکت‌های شرکت مخابرات ایران می‌باشد و در سال ۱۳۸۹ پس از عرضه ۵ درصد از کل سهام خود در بازار فرابورس ایران از سهامی خاص به سهامی عام تغییر شخصیت حقوقی داد و نهایتاً در سال ۱۳۹۱ در شرکت بورس اوراق بهادار ایران پذیرفته شده‌است.

شرکت همراه اول که نام آن شرکت ارتباطات سیار ایران می باشد دارای شماره پروانه: ۱۰۰/۱۱۰۰ و شماره ثبت: ۳۲۵۰۸۱ است. مرجع صدور پروانه به شرکت همراه اول، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات-سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می باشد. قلمرو فعالیت شرکت همراه اول کشور جمهوری اسلامی ایران است.
هيئت وزيـــران درجلسه مـورخ ۸۳/۰۵/۱۴ با تجديد سازمان و تغيير نام و اصلاح اساسنامه مركز سنجش از دور ايران به شركت ارتباطات سيار ایران،اساسنامه شركت را با سرمايه ۲۰۰۰ميليارد ريال تصويب نمود و کليه وظايف امور ارتباطات سيار شرکت مخابرات ايران به شرکت ارتباطات سيار ایران واگذار شد. همچنین در سال ۸۹ پس از خصوصی شدن شرکت مخابرات ایران، این شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد.
تعداد مشترکین همراه اول در حال حاضر حدود ۷۳ میلیون نفر می باشد و این شرکت توانسته ۱۲۴۵ شهر و بیش از ۷۰ هزار کیلومتر از جاده های کشور را تحت پوشش قرار دهد.

تاریخچه همراه اول

نخستين مرحله از راه اندازي فناوری تلفن همراهدر سال ۷۳ با ظرفیت سازی برای ۹۲۰۰ شماره در شهر تهران آغاز شد. در ۱۹ مرداد ماه همان سال با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، برای اولین بار عرضه رسمی سیم کارت همراه اول در ایران آغاز شد. بنابراين با توجه به نياز و تقاضاي مردم به اين پديده، فعاليت هايي متناسب با جهت گيري جهاني براي توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالي مجموعه مخابرات کشور صورت گرفت.
در طول برنامه سوم، ۴ ميليون و ۵۹۰ شماره تلفن همراه واگذار شد که با ۸/۹۳۴ درصد رشد رو به رو بوده است و ضريب نفوذ تلفن همراه از ۷۸/۰ درصد در ابتداي برنامه سوم به ۵۰/۷ درصد در انتهاي برنامه افزايش پيدا کرد و سه استان اول از نظر ضريب نفوذ در پايان برنامه سوم تهران، اصفهان و يزد و نيز از نظر عملکرد واگذاري تلفن همراه تهران، اصفهان و فارس اول بودند.

 

سرویس های  همراه اول
اینترنت نسل ۳و ۴و ۴.۵، وای فای اول
سامانه خدمات آنلاین همراه من
باشگاه فیروزه ای
سیم کارت کودک
سیم کارت دانشجو
انتقال و انتظار مكالمه
مکالمه گروهی
سرويس FDN
محدودیت مکالمه
اتصال به نمابر و ديتا
پیام کوتاه
پیام صوتی
تماس بان
پرداخت همراه
سرويس رومينگ بين‌الملل ‌
سرویس جدید VoLTE
رومینگ بین‌الملل
پردیس همراه اول
سرویس‌های ارزش افزوده

 

اینترنت همراه اول از ابتدا تا کنون

نسل اول شبکه تلفن همراه در حدود سال ۱۹۸۲ آمد که از سیستم آنالوگاستفاده می کرد و به صورت قراردادی ۱G نامیده شد. این سیستم به طور کامل آنالوگ بود تا زمانی که اینترنت نسل دوم ۲G راه اندازی شد و در سال ۱۹۹۱ به دیجیتال جهش پیدا کرد.
تقریبا ۱۰ سال بعد شبکه ۳G راه اندازی شد که سرعت بیشتری از نسل دوم در اختیار کاربران قرار می داد. تقریبا ۱۰ سال بعد از آن شبکه های LTE فعلی ما راه اندازی شد. شبکه ای که ما به آن نسل چهارم یا ۴G می گوییم. از لحاظ تاریخی حدودا هر ۱۰ سال نسل جدیدی از فناوری شبکه به کار گرفته می شود. نسل پنجم اینترنت یا ۵G مانند جهش نسل های قبلی در مورد مواردی مانند سرعت پیشرفت خواهد کرد.
همراه اولنسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G) را نیز ارائه داده است. این نسل بعد از نسل چهارم و نیم ارائه شده‌است. هدف نسل پنجم اینترنت افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر)، افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه (کاربران بیشتر)، کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل)، و نیز پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت (مانند کاربر سوار بر اتومبیل در اتوبان و یا قطارهای سریع‌السیر) تعریف شده‌است.

انواع فعالیت های شركت همراه اول
هر گونه فعالیت (مستقیم یا غیر مستقیم ) در خصوص ساخت ، واردات ، تأسیس ، راه اندازی، اداره ، توسعه ، نگهداری ، بهره برداری و دیگر خدمات حوزه ارتباطات و فن آوری های مربوط به انتقال صوت ، متن ، دیتا و دیگر انواع اطلاعات در عرصه داخلی و بین المللی مستقلاً و یا با مشاركت اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی .
تولید هر نوع دستگاه و برنامه اعم از سخت افزار و نرم افزار و شبكه و فروش یا اجازه بهره برداری از آن تحت هر عنوان.
مبادرت به ارائه هر نوع سرویس مبتنی بر شبكه های مخابراتی و ارتباطی اعم از حقیقی و مجازی در زمینه صوت ، متن ، دیتا و دیگر انواع اطلاعات در عرصه تجارت الكترونیك و خدمات پرداخت و دریافت با رعایت قوانین لازم الاجراء مرتبط.
ارائه خدمات مبتنی بر محتوا و انواع سرویس های مبتنی بر انتقال صوت ، متن ، دیتا و دیگر انواع اطلاعات.
تهیه و تصویب دستورالعمل ها ، معیارها و استانداردهای فنی و تخصصی مورد نیاز شركت در زمینه تأسیس ، توسعه ، نگهداری و بهره برداری از شبكه ارتباطات سیار.
همكاری با سایر اپراتورها در زمینه مبادله ارتباطات و ترانزیت ترافیك و رومینگ و استفاده از سایر منابع مشترك
مدیریت ، برنامه ریزی و پیاده سازی آموزشهای تخصصی و تحقیقات به منظور توسعه مهارتهای لازم.
انعقاد انواع قراردادهاو ایقاعات.
اخذ هر گونه وام و اعتبار و سرمایه گذاری از منابع داخلی و خارجی تحت هر عنوان.
سرمایه گذاری مستقلاً یا از طریق تأسیس شركتها و مؤسسات جدید یا مشاركت در شركت ها و مؤسسات دیگر ، اخذ یا اعطاء نمایندگی در داخل یا خارج با رعایت قوانین و مقرارات بازار سرمایه .
دریافت و صدور هرگونه پروانه ثبت اختراع و علائم تجاری و تولید یا انتقال فن آوری.
پذیرش وكالت در انجام امور قانونی در موضوعات فوق و غیر آن .
انجام كلیه فعالیت های داخلی و خارجی مرتبط با موضوع شركت از قبیل فعالیتهای فنی و بازرگانی ، تحقیقاتی ، تبلیغاتی و غیره.

پیش شماره سیم کارت های همراه اول در شهرهای ایران

در جدول زیر با پیش شماره های همراه اول در هر شهر آشنا می شوید.

کد تلفن همراه

نام استان

نوع کد

۰۹۱۰

کل کشور ایران

دائمی و اعتباری

۰۹۱۱

مازندران ، گیلان و گلستان

دائمی و اعتباری

۰۹۱۲

تهران ، البرز ، سمنان ، قم ، قزوین و زنجان

دائمی

۰۹۱۳

اصفهان ، کرمان ، یزد و چهارمحال و بختیاری

دائمی و اعتباری

۰۹۱۴

آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی و اردبیل

دائمی و اعتباری

۰۹۱۵

خراسان شمالی ، خراسان رضوی ، خراسان جنوبی وسیستان و بلوچستان

دائمی و اعتباری

۰۹۱۶

خوزستان و لرستان

دائمی و اعتباری

۰۹۱۷

فارس ، هرمزگان ، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر

دائمی و اعتباری

۰۹۱۸

مرکزی ، همدان ، کرمانشاه ، کردستان و ایلام

دائمی و اعتباری

۰۹۱۹

تهران ، البرز ، سمنان ، قم ، قزوین و زنجان

اعتباری

این نوشته در سایر ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *